بلاگ

آخرین به روزرسانی

حضور ۶۰ تیم در رویداد کارآفرینی محتوا و خدمات جویشگر بومی

دکتر علیرضا یاری، مجری طرح جویشگر بومی گفت: رویداد کارآفرینی محتوا و خدمات جویشگر بومی؛ اولین رویداد مجازی کشور در حوزه کارآفرینی با مشارکت ۱۹۰ نفر در قالب ۶۰ تیم با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است که تیم های ۲ تا ۶ نفره در این رویداد در حال رقابت هستند و حدود ۷۰ درصد تیم ها را تیم های ۳ تا ۴ نفره تشکیل می دهند. وی با بیان اینکه مرحله اول این رویداد از اواسط مهرماه شروع شده و طی آن بایستی تیم ها ایده ها و مدل های کسب و کار خود را در سامانه طراحی شده تکمیل کنند، اظهار داشت که مجازی بودن این رویداد، امکان مشارکت تیم ها از نقاط مختلف کشور را فراهم نموده و خاص یک منطقه از کشور نمی­باشد.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتحضور ۶۰ تیم در رویداد کارآفرینی محتوا و خدمات جویشگر بومی

پیش‌بینی درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری موتور‌ جست‌وجوهای بومی در ایران

مدیر پروژه جستجوگر بومی گفت: در صورت حمایت کاربران ایرانی و فرهنگ‌سازی در استفاده از جستجوگرهای بومی، گردش مالی تجارت الکترونیک ایران به اندازه درآمد فروش یک سال گاز کشور خواهد شد.

به گزارش ایتنا از فارس، امیرعلی خیراندیش با بیان این مطلب اظهار داشت: در کشورهای توسعه‌ یافته از لحاظ اقتصادی حدود دو درصد تولید ناخالص (GDP) به تجارت الکترونیک اختصاص دارد، اگر این موضوع در کشور ما محقق شود، قابل پیش‌بینی است که بیش از ۱۰ میلیارد دلار در صنعت تجارت الکترونیک ایران گردش مالی وجود داشته باشد که این رقم معادل فروش یک سال از صادرات گاز و یا خرید بیش از یک‌صد هواپیمای بوئینگ است.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتپیش‌بینی درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری موتور‌ جست‌وجوهای بومی در ایران

عوامل ضعف پیشبرد جویشگرهای بومی

دبیر شورای راهبردی طرح جویشگر بومی با اعلام حمایت از رایانامه‌ها و مرورگرهای بومی برای اتصال به جویشگرها در راستای افزایش کاربران، کمبود آمار و اطلاعات درباره پرس‌وجوی کاربران را از ضعف‌های موجود دانست.

علیرضا یاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ضعفی که در طرح جویشگر هست و هنوز برطرف نشده این است که ما بازار را نمی‌شناسیم، افزود: اینکه روزانه چند نفر به گوگل مراجعه می‌کنند و چند کوئری (پرس‌وجو) به گوگل می‌فرستند یا اینکه روزانه چند درصد از پرس‌وجوها به جویشگرهای بومی می‌رود تقریبی است. برای اینکه اینها را دقیق اندازه‌گیری کنیم نیاز داریم اطلاعاتی که مردم در اینترنت ارسال و دریافت می‌کنند را ببینیم و آنالیز کنیم.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتعوامل ضعف پیشبرد جویشگرهای بومی

تحلیل رفتار کاربران در جستجوی اینترنتی/ اخبار ورزشی در صدر جستجو

ارزیابی میزان علاقمندی کاربران به اخبار، توسط موتور جستجوگر بومی نشان داد که طی سه ماه اخیر، بیشتر کاربران ایرانی در جستجوی خبرهای ورزشی بوده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمد زارع بیدکی، مدیر موتور جستجوگر بومی «پارسی جو» در این باره گفت: در راستای ارزیابی و آنالیز میزان علاقمندی کاربران جستجوگر بومی، مشخص شد طی سه ماه اخیر بیشتر کاربران در میان بیش از ۶۰ خبرگزاری مطرح فارسی زبان، به دنبال اخبار ورزشی بوده اند.

وی تصریح کرد: براساس آنالیز جستجوی کاربران توسط موتو جستجوی بومی در خبرهای خبرگزاری های کشور مشخص شد که اخبار ورزشی با ۲۹ درصد، بیشترین جستجوها را به خود اختصاص داده است و پس از آن، ۲۱ درصد از کاربران علاقه مند به دیدن سرویس عکس خبرگزاری ها بوده اند.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتتحلیل رفتار کاربران در جستجوی اینترنتی/ اخبار ورزشی در صدر جستجو

معرفی موتورهای جستجوی امن برای بچه ها

این روزها می توانید بگویید که فرزندان ما اطلاعات کافی از وب و اینترنت دارند و تا حدودی با ویژگی های این فضا آشنا هستند. با کمی کمک پدر و مادر ، آنها به راحتی می توانند اصول اولیه جستجو را درک کرده و بیاموزند. موتورهای جستجوی معمول وب به کودکان کم سن و سال همچون بزرگسالان خدمات می دهند. اما حتی در موتورهای جستجویی که فیلترهای میانه رو اعمال می شود، برخی از مطالب و محتوا ممکن است مناسب برای این ذهن های راحت تاثیر پذیر مناسب نباشد.

مرور و نمایش محتوای مناسب و مطابق با اصول اخلاقی شاید اصلی ترین دلیل برای استفاده از موتور های جستجوی به طور خاص طراحی شده برای بچه ها باشد. دلیل بعدی استفاده از این موتور های جستجو شکل ظاهری آنهاست که بیشتر با روحیات کودکان یا نوجوانان مطابقت دارد.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتمعرفی موتورهای جستجوی امن برای بچه ها

جزییات فراخوان دوم برای مشارکت در توسعه محصولات و خدمات جویشگر بومی

نشست سی و نهم شورای راهبری جویشگر بومی با حضور اعضای این شورا (صبح چهارشنبه ۹۵/۰۶/۲۴) در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران ) برگزار شد.

دکتر علیرضا یاری با گزارشی از نحوه­ی تامین زیرساخت پردازشی در طرح جویشگر بومی و نتایج فراخوان مرکز داده جلسه را آغاز کرد و اعضای حاضر در این خصوص نظرات خود را بیان کردند.

در راستای توسعه مرکز داده و تامین زیرساخت پردازشی، آقای مهندس “خسرو سلجوقی” رئیس شورا راهبری تاکید کردند ضمن حفظ زیرساخت فعلی، برای توسعه آن باید به خرید خدمات از بخش خصوصی اقدام گردد.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتجزییات فراخوان دوم برای مشارکت در توسعه محصولات و خدمات جویشگر بومی

با فراجستجوگرها آشنا شوید

با فراجستجوگرها آشنا شوید

در سراسر وب، موتورهای جستجوی مختلفی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها از روش‌ها و الگوریتم‌های خاص خودشان برای پاسخ به پرس‌وجوی کاربر استفاده می‌کنند. اما دسته‌ای از موتورهای جستجوگر با الحاق پایگاه‌داده‌های جستجوگرهای متفاوت و ترکیب نتایج جستجوی آن‌ها، پرس‌وجوی کاربر را پاسخ می‌دهند. این نوع از موتورهای جستجو، فراجستجوگر نامیده می‌شوند. در ادامه ویژگی‌های فراجستجوگرها و تفاوت آن‌ها با موتور جستجوهای مستقل را تشریح خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتبا فراجستجوگرها آشنا شوید

جستجوگر موسیقی روی موتورجستجوی بومی راه‌اندازی شد

جستجوگر موسیقی « آوا» با خزش ۲ میلیون فایل صوتی، روی موتور جستجوی بومی پارسی جو راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمد زارع بیدکی، مدیر طرح موتور جستجوگر بومی اظهار داشت: با راه اندازی سرویس «آوا» و آغاز خزش فایل های موسیقی فارسی، جویشگر هوشمند بومی پارسی جو موفق شد از مرز دو میلیون موسیقی بگذرد تا بدین ترتیب به کامل ترین جویشگر صوتی ایران و کشورهای فارسی زبان تبدیل شود.

وی تصریح کرد: سرویس «آوا» با پوشش انبوهی از فایل‌های صوتی قادر است در کمترین زمان، آهنگ مورد نظر را در اختیار کاربر قرار دهد بی‌آنکه جستجوکننده درگیر صفحات و تبلیغات مزاحم شود.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتجستجوگر موسیقی روی موتورجستجوی بومی راه‌اندازی شد

پرداختن به خط و زبان فارسی عامل موفقیت جویشگر بومی/آزمایشگاه وب تا پایان سال راه اندازی میشود

به گزارش خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد خوانساری‌ رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص زیرساختهای آزمایشگاهی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آزمایشگاه وب ،از جمله مهمترین دستاوردهایی است که در سال ۹۵ به دنبال راه اندازی آن هستیم. این آزمایشگاه، ابزارها و دادگان مورد نیاز برای تست و ارزیابی خدمات تحت وب را فراهم می کند.

محمد خوانساری اظهار کرد: یکی از عوامل موفقیت جویشگرهای بومی  پرداختن به مسائل مربوط به خط و زبان فارسی و نیز غنی کردن محتوا و دادگان مورد استفاده آنها  است و در این راستا در طرح جویشگر به این دو مهم، پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتپرداختن به خط و زبان فارسی عامل موفقیت جویشگر بومی/آزمایشگاه وب تا پایان سال راه اندازی میشود

اگر به جای مدیر گوگل بودید، چه می‌کردید؟

دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رویدادی مجازی با محوریت خدمات و محتوای موتور جستجوهای بومی برگزار می‌کنند. این رویداد، فرصتی برایتان فراهم می‌کند که شاید فقط در اختیار مدیر گوگل یا مایکروسافت باشد!

فرصتی پیش آمده که ایده‌هایتان را ارزیابی کنید و با حمایت سرمایه‌گذاران، آن‌ها را به اجرا بگذارید. احتمالا تا به حال برای‌تان پیش آمده باشد که آرزو کنید به جای مدیر گوگل باشید و ایده‌هایی را عملی کنید. موقعیت جذابی است؛ عالمی از سرمایه جلوی‌تان نشسته است که می‌توانید درباره‌اش تصمیم بگیرید و نتیجه‌ی تصمیم را ببینید.

در حال حاضر، این فرصت برای شما هم وجود دارد. مراکز بزرگ تحقیقاتی و علمی هم پشتیبانی‌تان خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
مدیرسایتاگر به جای مدیر گوگل بودید، چه می‌کردید؟